7 důvodů, proč inspekce nemovitostí

Počátkem 80. let minulého století si kupující v USA uvědomili, že je třeba si nechat prověřit nemovitost před její koupí. Důvodem bylo, aby se zmírnila rizika při pořízení významné životní investice! Řada nemovitostí vykazovala vážné vady, nedostatky a rizika, které zásadním způsobem snižovaly hodnotu nemovitosti.

Z USA se služba inspekce nemovitosti rozšířila do sousední Kanady. V řadě států a provinciích je dnes inspekce nemovitosti při realitní transakci zákonnou podmínkou! Na přelomu 20. a 21. století se inspekce nemovitosti rozšířila do Velké Británii a Austrálie. V USA, Kanadě, Velké Británii a Austrálii se v současnosti bez inspekce nemovitosti neobejde téměř žádná realitní transakce! Postupně se poptávka po inspekci nemovitosti rozšířila i do dalších zemí včetně celé Evropy. V Čechách se první inspekce nemovitosti objevuje před více než 5 lety. I přesto, že se v Čechách ročně prodá přes půl milionu domů a bytů a mnoho z nich je ve špatném technickém stavu, tak pouze jedna z deseti nemovitostí projde při realitní transakci inspekcí nemovitosti!

Co je vlastně inspekce nemovitosti?

Inspekce nemovitosti je objektivní vizuální prohlídka nemovitosti (bytu, domu, pozemku, nebytových prostor apod.) provedená odborníkem se stavebním vzděláním a dlouholetou praxí. Inspekce nemovitosti prověřuje detailně aktuální technický stav nemovitosti a identifikuje její vady, nedostatky a rizika.

Proč si inspekci nemovitosti pořídit?

Níže naleznete 7 důvodů, proč si lidé inspekci nemovitosti objednávají:

1. Co Čech, to kutil

Mnoho rodinných domů, vesnických stavení, chalup a chat je postaveno neodborně tzv. “svépomocí”. V dnešní době nemovitostí budovaných svépomocí ubývá. Do počátku 90. let však většina nemovitostí, pro individuální bydlení, vznikala svépomocí! Neodborné postupy a zásahy původních majitelů mohou způsobit závažné vady a nedostatky. Ty se nemusí projevit okamžitě, některé vady a nedostatky se mohou objevit až po několika letech nebo dokonce desítkách let.

2. Nedostatek kvalitních řemeslníků

Stále méně mladých lidí se jde vyučit řemeslu. To se projevuje i na dostupnosti a kvalitě řemeslníků ve stavebnictví. Na stavbách dnes bohužel naleznete řadu rekvalifikovaných nebo dokonce nekvalifikovaných řemeslníků. Tato skutečnost se velmi negativně projevu na nemovitostech postavených v posledních letech. Na vlastní kůži se s touto skutečností setkává stále více majitelů nových domů a bytů. A pokud se s vadami a nedostatky nesetkají ihned při přejímce nové nemovitosti, tak se s nimi setkají v průběhu záruční lhůty. Někdy bohužel až po jejím uplynutí, a to už může být pozdě.

3. Tlak developerů na cenu dodavatelů

Kromě nedostatku kvalitních řemeslníků je problémem tlak na cenu a výši marže. Developeři se snaží vydělat co nejvíce. Tlak na cenu dodavatelů a jejich subdodavatelů je obrovský. To se samozřejmě musí někde projevit. Většinou se to projeví vadami a nedostatky. Kvalita prací, dodávek a materiálů je bohužel často velmi nízká.

4. Rostoucí sazby hypoték

Rostoucí sazby hypoték a nároky na uchazeče o hypotéky jsou stále vyšší. Pokud se vám dnes nebo v blízké budoucnosti podaří získat hypotéku, tak si většinou nebude moci dovolit další neočekávané výdaje. Pokud se objeví nějaké vady a nedostatky, které budou vyžadovat další výdaje, kdo vám půjčí další peníze?

5. Nedostatečná údržba a opravy

Mnoho lidí dnes nemá k dispozici peníze na odpovídající provoz, údržbu a opravy nemovitosti. Nebo prostě neví, jak se o nemovitost správně starat. Ovšem každá nemovitost potřebuje během své životnosti pravidelnou údržbu stejně jako vaše auto. Pokud údržbu a opravy vlastník dlouhodobě zanedbává, tak se to negativně projeví vznikem vad a nedostatků.

6. Různorodá kvalita realitních makléřů

Na českém realitním trhu dnes působí více než deset tisíc realitních makléřů. Ne každý makléř je kvalifikovaný. Ne každý makléř se prioritně zajímá o blaho vás, svého klienta. Dejte si pozor na své emoce a odložte při realitní transakci růžové brýle. Prostě si dejte pozor na triky některých nepoctivých realitních makléřů. Primárním nastavením řady realitních makléřů je především motivace rychle prodat a získat tučnou provizi. Případné vady a nedostatky nemovitosti je prostě nezajímají. Vybírejte svého realitního makléře dobře a zajímejte se o ověřitelné reference.

7. Odpovědnost za skryté vady až 5 let

Pokud jste v pozici prodejce nemovitosti, měli byste vědět, že za skryté vady odpovídáte až pět let! A i přesto, že prodej vaší nemovitosti zajišťuje realitní makléř, tak vás to odpovědnosti nezbavuje. Realitní makléř je pouze zprostředkovatel prodeje, nikoliv prodejce nemovitosti. Pokud jste naopak nemovitost koupili a během pěti let se na ni projeví vady, o kterých jste při koupi nevěděli, nezapomeňte hájit svá práva včas!

Kupujete, prodáváte nebo vlastníte nemovitost? Využijte služeb inspektora nemovitostí, odhalte vady a nedostatky a uspořte zbytečné výdaje! Získejte přehlednou zprávu, která bude základem pro vaše správné životní rozhodnutí.

Ing. Václav Lukeš
Inspektor nemovitostí a autorizovaný inženýr pro pozemní stavby ČKAIT – 0102268
Tel.: 723 967 786
E-mail: inspekcelukes@gmail.com

Další podobné články na toto téma

Nejčastější vady nemovitostí – Díl 2. – Vlhké zdi

Nejčastější vady nemovitostí – Díl 2. – Vlhké zdi

inspekce
peníze
skryté vady
vady

Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Pořízení nemovitosti je nelehké rozhodnutí. Ať pořizujete dům, byt či pozemek, je potřeba zvážit mnoho aspektů. Na prohlídce může vypadat vše naprosto dokonale, ovšem realita nemusí být vždy viditelná na první pohled. Že se prodejce snaží prodat za nejvyšší možnou cenu,...

26.11.2023
Václav Lukeš
Přečíst celý článek
Nejčastější vady nemovitostí: Díl 1. – Exteriér

Nejčastější vady nemovitostí: Díl 1. – Exteriér

inspekce
peníze
skryté vady
vady

Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Pořízení nemovitosti je nelehké rozhodnutí. Ať pořizujete dům, byt či pozemek, je potřeba zvážit mnoho aspektů. Na prohlídce může vypadat vše naprosto dokonale, ovšem realita nemusí být vždy viditelná na první pohled. Že se prodejce snaží prodat za nejvyšší možnou cenu,...

7.1.2019
Václav Lukeš
Přečíst celý článek