Jak prodat nemovitost bez rizika

29.3.2018
Václav Lukeš

Prodáváte-li dům nebo byt, je samozřejmé, že jej chcete prodat za co nejvyšší cenu. Ovšem je potřeba myslet i na fakt, že není žádoucí cokoliv před kupujícím skrývat či tajit. Do 5 let jste totiž ze zákona odpovědný za případné skryté vady nemovitosti dle § 2129 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Proto je vhodné nechat nemovitost důkladně prověřit inspektorem nemovitostí ještě před prodejem.

Zbytečná investice nebo ne?

Možná vám to přijde jako zbytečná investice. Nemovitost jste přece obývali, víte, že je vše v naprostém pořádku. Nebo možná jen… ta garážová vrata v zimě nešla zavřít, topení občas teče a ta prasklina pod oknem v obýváku…

Je možné, že budete mít štěstí a předáte dům nebo byt do správných rukou. Nový majitel bude pohodový a nebude řešit detaily. Stejně tak se vám může stát, že to bude „rejpal“, který si bude všímat každé drobnosti. Bude vám neustále volat a vyžadovat nápravu.

Co bylo v létě OK, v zimě být nemusí

Prodáváte-li nemovitost v letních měsících, všechno vypadá krásně, sluníčko svítí, je teplo… topení je vypnuté, okna otevřená dokořán… možná už si ani nevzpomenete, že v zimě vznikala v dolním rohu obývacího pokoje plíseň a předchozí sedačku jste museli po pár letech z toho důvodu vyhodit. V létě už také možná nevíte, že jste v zimě nechodili raději na balkón či terasu při tání sněhu, protože tam pravidelně padal sníh ze střechy. No, a ten kotel už by asi také zasloužil vyměnit, minulou zimu jste přece 3x volali opraváře, který vás na potřebu brzké výměny upozornil. Možná si myslíte, že jsou to jen detaily, nebo že kotel ještě nějaký ten rok vydrží, ale 5 let už je celkem dlouhá doba.

Ať o vadách nemovitosti víte a nepřikládáte jim důležitost, nebo jste si jisti, že je vše v pořádku, chcete-li mít klidné spaní následujících 5 let, vyhledejte inspektora nemovitostí. Na vady, které mohou vylézt na povrch při změně počasí, si nemusíte při prodeji vůbec vzpomenout nebo jako laik nejste schopni určit jejich závažnost.

Další podobné články na toto téma

Vyhozené peníze nebo trumf v rukávu – část 1.

Vyhozené peníze nebo trumf v rukávu – část 1.

5 let
nelegální
normy
skryté vady

Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Ušetřete zbytečné výdaje a předejděte komplikacím. Máme pro vás deset tipů, na co si dát pozor. Mějte šanci změnit názor Inspekce odhalí stav vysněné nemovitosti a všech jejích konstrukcí. Uvědomíte si, jaké náklady na opravy vás budou čekat před nastěhováním a v nejbližší...

30.4.2018
Václav Lukeš
Přečíst celý článek