Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 1. po převzetí

4.6.2018
Václav Lukeš

Nový domov, životní rozhodnutí, které neděláme každý den. Často mu předchází několik měsíců výběru správného místa a typu nemovitosti. Následuje zařizování, aby se nám dobře bydlelo. Když už je vše vyladěno k dokonalosti, chceme si to užít. I v novém se ale mohou vyskytnout neplánované komplikace. Podobným nehodám je ale možné předejít díky správné údržbě. Jak se tedy starat o nový domov a ušetřit si nervy i finance?

Preventivní

Že je to nové, nemusí znamenat, že je to 100% funkční. Ještě před nastěhováním proto doporučuji preventivní opatření, a to i v případě, že se stěhujete do novostavby.

Zámky

Vyměňte zámky u vchodových dveří, nikdy nevíte, kdo si mohl pořídit kopii při montáži.

Detektor kouře

Vyměňte baterie u detektorů kouře a ověřte funkčnost. Současně vložte do kalendáře poznámku o termínu další výměny. Baterie vyměňujte preventivně jednou ročně.

Hasicí přístroj

Požár v domácnosti vzniká často z maličkostí. Náhodou se zapomenete u počítače při vaření nebo nepozorně shodíte svíčku a je to. Ověřte proto raději dostupnost i životnost hasicího přístroje.

Hlavní uzávěry

Problém se nemusí vyskytnout celé roky, jednou vám to ale může ušetřit nemalé náklady. Zjistěte si proto ihned po předání nemovitosti, kde jsou umístěny všechny uzávěry pro instalace – vody, elektrické energie, plynu či topného systému apod.

Zpráva od inspektora nemovitostí

Máte-li v ruce zprávu od inspektora nemovitostí, který vše zkontroloval ještě před předáním, projděte si poctivě všechna jeho doporučení a zkontrolujte, zda jste na některou z jeho připomínek nezapomněli.

Udělejte maximum pro prevenci, nikdy není pozdě využít služeb inspektora nemovitostí.