Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 3. jaro a podzim

1.10.2018
Václav Lukeš

Střídání ročních období, výkyvy teplot, změny vlhkosti… to vše ovlivňuje stav nemovitosti. Čas utíká jako voda, každý den spousty povinností… ovšem zanedbání drobných nedostatků může narůst a způsobit časem velké potíže, a to by byla škoda. Zanedbáním údržby snižujete vizuální a technický stav nemovitosti. Současně tak snižujete i tržní cenu bytu či domu. I když vlastníte jen bytovou jednotku, věnujte pozornost i stavu celého objektu. Na co se tedy zaměřit na jaře a na podzim?

Střecha

Zkontrolujte pečlivě střechu – poškození střešních krytin, komínu a okapů a všech ostatních klempířských prvků. Nezapomeňte důkladně vyčistit lapače střešních splavenin (geiger).

Podkroví

Je-li to možné, podívejte se do podkroví či půdního prostoru. Zkontrolujte, zda nedošlo k zatékání vody, kondenzaci páry, tvorbě plísní či vniknutí nežádoucího nájemníka – myši, kuny, ptáci apod.

Okolí objektu

Zkontrolujte terénní úpravy kolem objektu, například zda nehrozí zatékání vody. Prořezejte stromové větvičky a keře (nechte prořezat). Ujistěte se, zda se nedotýkají žádné konstrukce objektu.

Základy nemovitosti

Prohlédněte vnější stěny a základy domu. Všímejte si i drobných poškození, praskání, zatékání vody apod. Podívejte se z venku pod střechu, zda tam nevznikla ptačí hnízda nebo vosí báně.

Okna

Vyčistěte a otestujte okna. Ujistěte se, zda fungují správně všechny mechanismy, jsou promazány a seštelovány. Dejte do pořádku případné utěsnění a odizolování. Zkontrolujte, zda nedošlo k poškození rámů. Opravte okenní parapety dle potřeby.

Vrata a brány

Otestujte funkčnost garážových vrat a plotové brány. Ujistěte se, že mechanismus funguje správně. Vyčistěte a namažte válečky, stopy a závěsy. Zkontrolujte stav baterií v dálkovém ovládacím zařízení.

Domácí spotřebiče

Minimálně jednou za půl roku věnujte pozornost také domácím spotřebičům. Vyčistěte a zkontrolujte je podle pokynů výrobce.

Půl roku uteče jako voda. Nechcete-li na pravidelnou údržbu zapomínat, nastavte si na následující termín upomínku. Upomínku si nastavte s časovým předstihem, abyste měli možnost si konkrétní den naplánovat.

Další podobné články na toto téma

Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 4. ročně

Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 4. ročně

bezpečnost
inspekce
oprava

Přesto, že máte nemovitost v osobním vlastnictví, zanedbáním údržby můžete způsobit potíže i sousedům (nebydlíte-li zrovna na samotě). Proto na pravidelnost údržby pamatují i naše zákony. Nedodržíte-li pokyny, v případě jakékoliv nehody, kterou by pojišťovna běžně proplatila, budete mít o komplikace postaráno. Komín Nechte vyčistit komín. Hasicí přístroj Ověřte domácí hasicí přístroj. Detektor kouře Vyměňte baterie detektoru...

5.11.2018
Václav Lukeš
Přečíst celý článek
Skutečný příběh inspekce nemovitosti 3: Rodinný dům v Českých Budějovicích

Skutečný příběh inspekce nemovitosti 3: Rodinný dům v Českých Budějovicích

inspekce
nedostatky
skryté vady
trhliny
údržba
vlhkost

Příběhy skutečných domů, bytů nebo pozemků a hlavně příběhy skutečných lidí, ať již kupců, prodejců nebo vlastníků těchto nemovitostí, jsou důkazem toho, že investice do kvalitní inspekce nemovitosti se vám vyplatí! V příspěvku naleznete skutečný příběh z inspekce nemovitosti. Inspekce byla provedena v srpnu tohoto roku na malém rodinném domku z 60. let minulé století....

15.10.2018
Václav Lukeš
Přečíst celý článek