Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 3. jaro a podzim

1.10.2018
Václav Lukeš

Střídání ročních období, výkyvy teplot, změny vlhkosti… to vše ovlivňuje stav nemovitosti. Čas utíká jako voda, každý den spousty povinností… ovšem zanedbání drobných nedostatků může narůst a způsobit časem velké potíže, a to by byla škoda. Zanedbáním údržby snižujete vizuální a technický stav nemovitosti. Současně tak snižujete i tržní cenu bytu či domu. I když vlastníte jen bytovou jednotku, věnujte pozornost i stavu celého objektu. Na co se tedy zaměřit na jaře a na podzim?

Střecha

Zkontrolujte pečlivě střechu – poškození střešních krytin, komínu a okapů a všech ostatních klempířských prvků. Nezapomeňte důkladně vyčistit lapače střešních splavenin (geiger).

Podkroví

Je-li to možné, podívejte se do podkroví či půdního prostoru. Zkontrolujte, zda nedošlo k zatékání vody, kondenzaci páry, tvorbě plísní či vniknutí nežádoucího nájemníka – myši, kuny, ptáci apod.

Okolí objektu

Zkontrolujte terénní úpravy kolem objektu, například zda nehrozí zatékání vody. Prořezejte stromové větvičky a keře (nechte prořezat). Ujistěte se, zda se nedotýkají žádné konstrukce objektu.

Základy nemovitosti

Prohlédněte vnější stěny a základy domu. Všímejte si i drobných poškození, praskání, zatékání vody apod. Podívejte se z venku pod střechu, zda tam nevznikla ptačí hnízda nebo vosí báně.

Okna

Vyčistěte a otestujte okna. Ujistěte se, zda fungují správně všechny mechanismy, jsou promazány a seštelovány. Dejte do pořádku případné utěsnění a odizolování. Zkontrolujte, zda nedošlo k poškození rámů. Opravte okenní parapety dle potřeby.

Vrata a brány

Otestujte funkčnost garážových vrat a plotové brány. Ujistěte se, že mechanismus funguje správně. Vyčistěte a namažte válečky, stopy a závěsy. Zkontrolujte stav baterií v dálkovém ovládacím zařízení.

Domácí spotřebiče

Minimálně jednou za půl roku věnujte pozornost také domácím spotřebičům. Vyčistěte a zkontrolujte je podle pokynů výrobce.

Půl roku uteče jako voda. Nechcete-li na pravidelnou údržbu zapomínat, nastavte si na následující termín upomínku. Upomínku si nastavte s časovým předstihem, abyste měli možnost si konkrétní den naplánovat.

Další podobné články na toto téma

Nejčastější vady nemovitostí: Díl 1. – Exteriér

Nejčastější vady nemovitostí: Díl 1. – Exteriér

inspekce
peníze
skryté vady
vady

Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Pořízení nemovitosti je nelehké rozhodnutí. Ať pořizujete dům, byt či pozemek, je potřeba zvážit mnoho aspektů. Na prohlídce může vypadat vše naprosto dokonale, ovšem realita nemusí být vždy viditelná na první pohled. Že se prodejce snaží prodat za nejvyšší možnou cenu,...

7.1.2019
Václav Lukeš
Přečíst celý článek
Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 4. ročně

Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 4. ročně

bezpečnost
inspekce
oprava

Přesto, že máte nemovitost v osobním vlastnictví, zanedbáním údržby můžete způsobit potíže i sousedům (nebydlíte-li zrovna na samotě). Proto na pravidelnost údržby pamatují i naše zákony. Nedodržíte-li pokyny, v případě jakékoliv nehody, kterou by pojišťovna běžně proplatila, budete mít o komplikace postaráno. Komín Nechte vyčistit komín. Hasicí přístroj Ověřte domácí hasicí přístroj. Detektor kouře Vyměňte baterie detektoru...

5.11.2018
Václav Lukeš
Přečíst celý článek