Proč inspekce nemovitosti u novostavby?

Méně rodin má jeden domov na celý život, než tomu bylo v minulém století. S tím také souvisí častější výběr nového bydlení. Proto, abyste při výběru neudělali zbytečné chyby, jsou tu mé služby. Každý má ideální představu o bydlení samozřejmě jinou. Někdo vyhledává starší domy pro jejich kouzlo, někdo je přesvědčený že nový je prostě ideální. Stále se staví nové krásné byty v atraktivních lokalitách. Chcete-li pořídit novou nemovitost, tento článek vám otevře oči a ušetří unáhlené rozhodnutí. Jaké jsou tedy důvody, proč si nechat nový domov prověřit?

Nový je dokonalý, nebo ne?

Může se zdát zbytečné kontrolovat nový byt či dům. Na první pohled přeci vypadá naprosto bezchybně. Ale i stavitelé jsou jen lidé, jistě to znáte z běžné praxe. Spoléháte se na nový výrobek a následně jste zklamaní po několika použití. Bohužel, toto se děje i se stavbami. Protože v nich ještě nikdo nežil, nikdo je důkladně neprověřil v praxi. Teprve až v provozu zjistíte, jak funguje vytápění, otevírání oken nebo zda v suterénu nestojí voda po dešti.

Většině vad je možné předejít ještě před nastěhováním. U nových staveb je vhodné prověřovat stav i v průběhu realizace. Ideálně v průběhu stavby, podruhé před dokončením. Cílem je zkontrolovat zakrytí stěn, podhledů a dalších konstrukcí. Vady je možné odhalit i u rozvodů, izolace i například u funkčnosti domovního telefonu.

Proč se do této služby vyplatí investovat

Inspektoři nemovitostí si zpravidla účtují za jednu inspekci od 5 000 do 25 000 tisíc Kč v závislosti na velikosti domu či bytu. Zdá-li se vám dvojí prohlídka nadměrně nákladná, pokuste se o tom přemýšlet takto: pokud se rozhodnete pro předběžnou inspekci před zakrytím stěn, podhledů a dalších konstrukcí, inspektor zjistí, zda izolace, instalační systémy a rozvody, nosné konstrukční prvky apod. jsou správně nainstalovány.

To je pro vás velmi důležité, neboť již v této fázi výstavby můžete vzít seznam s případnými nedostatky a jít s ním za stavitelem či developerem a požadovat okamžité zajištění nápravy. Případné odstranění nedostatků můžete ještě před zakrytím ve stěnách či podhledech nechat znovu prověřit inspektorem.

Jakmile je stavba dokončena, je vhodné požádat inspektora o detailní prohlídku, a to několik dní před konečným převzetím od developera či stavitele. Inspektor nemovitostí je vyškolen tak, aby dokázal zaznamenat sebemenší detaily, které mohou laikovi uniknout. Nově zjištěné problémy a nedostatky přidáte opět do seznamu nedostatků a požádáte o odstranění.

Konečnou platbu tak provedete s dobrým svědomím a lepším pocitem až po té, co budou všechny nedostatky odstraněny.

Další podobné články na toto téma