Vyhozené peníze nebo trumf v rukávu – část 1.

30.4.2018
Václav Lukeš

Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Ušetřete zbytečné výdaje a předejděte komplikacím. Máme pro vás deset tipů, na co si dát pozor.

Mějte šanci změnit názor

Inspekce odhalí stav vysněné nemovitosti a všech jejích konstrukcí. Uvědomíte si, jaké náklady na opravy vás budou čekat před nastěhováním a v nejbližší době. Zjistíte-li nedostatky, můžete vyjednávat o ceně. Jsou-li nedostatky závažné, můžete odstoupit od pořízení nemovitosti. Tento krok je zásadní, může ušetřit statisíce i milióny.

Prověřte bezpečnost

Váš dům, váš hrad. Inspekce dokáže odhalit bezpečnostní vady a nedostatky: narušenou statiku, výskyt plísní, nedostatečné protipožární opatření, závadné materiály, nevhodné povrchové úpravy, nebezpečné parametry zábradlí, vady elektroinstalace, neprovedené revize apod. Ujistěte se, že je byt či dům bezpečný pro všechny obyvatele.

Odhalte nelegální nemovitost

Získejte jistotu, že nemovitost, garáže, suterény nebo obytná podkroví byly postaveny s řádným povolením. Zda byly dodrženy technické normy. Pokud tomu tak nebylo, máte velký problém. Takovou nemovitost může být problém pojistit. Stejně tak může nastat potíž s daněmi z nemovitosti i samotným užíváním. Prakticky kupujete něco, co neexistuje. Přece nechcete mít v domě kotelnu, která nesplňuje normy.

Ochraňte investici

Kupujete-li nemovitost k brzkému prodeji, je inspekce velmi důležitá. Neboť ze zákona jste odpovědni i za vady a nedostatky, o kterých jste nevěděli, a to až 5 let. Buďte připraveni a mějte přehled o vadách a nedostatcích. To samé se týká i nemovitosti, kterou kupujete k následnému pronajmutí. Chcete-li na nájmu vydělávat, nevyplatí se mít byt dlouhodobě v rekonstrukci.

Mějte v ruce trumfy pro vyjednávání

Díky inspekci můžete prodejce či realitního makléře požádat o opravu nemovitosti nebo snížení ceny. Představte svému makléři výsledek inspekce a vyjednejte si ideální podmínky.

Už za pár dnů najdete v našem blogu dalších pět tipů, které vám ušetří zbytečné výdaje a pomohou předejít komplikacím.

Další podobné články na toto téma