Nejčastější vady nemovitostí – Díl 2. – Vlhké zdi

26.11.2023
Václav Lukeš

Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Pořízení nemovitosti je nelehké rozhodnutí. Ať pořizujete dům, byt či pozemek, je potřeba zvážit mnoho aspektů. Na prohlídce může vypadat vše naprosto dokonale, ovšem realita nemusí být vždy viditelná na první pohled. Že se prodejce snaží prodat za nejvyšší možnou cenu, je běžné, ale o některých vadách nemusí vědět ani současný majitel. Jak se tedy zachovat, abyste snížili riziko špatného rozhodnutí?

Podívejme se na nejčastější vady, nedostatky a rizika nemovitostí, které nacházím při inspekci nemovitostí u mých zákazníků.

Díl 2 – Vlhké zdi

Když si pořídíte nemovitost, tak se těšíte až se nastěhujete a budete si v klidu užívat váš nový domov. Do nové nemovitosti si také plánujete pořídit a nastěhovat nový nábytek, nebo Váš stávající, který máte tak rádi. Ale co to? Najednou začnete v místnostech cítit zápach a po otevření skříně s oblečením zjistíte, že oblečení nevoní, je vlhké a dokonce se na něm objevila plíseň. Potom posunete skříň kousek od stěny a najednou vidíte, že jsou stěny vlhké a na zadní stěně skříně je plíseň.

Jaké mohou být nejčastější příčiny vlhnutí konstrukcí nemovitosti?

  • Problémy vzniklé poruchou střešního pláště a proniknutím vody do konstrukcí.
  • Vlivem deště hnaného větrem, nebo odrážením od okolního terénu se voda dostává do nadzemních obvodových stěn.
  • Dešťová voda se dostává komínovými nebo větracími průduchy dovnitř budovy.
  • Voda vzlíná póry ve zdivu a maltě a dostává se z podzákladí do vyšších míst konstrukcí.
  • Transport vody ve formě vodní páry například při vaření, nebo koupání.
  • Vlivem rozdílných teplot (tepelných mostů) může docházet uvnitř zdiva i na povrchu ke kondenzaci vodní páry a vnášení vlhkosti do zdiva.
  • V blízkosti budovy, nebo přímo na ní se vyskytují rostliny a ve zdivu vlivem vlhkosti může dojít ke vzniku plísní a hub, které ucpávají póry a zabraňují tak „dýchání“ konstrukcí.
  • Může dojít k havárii vnitřních rozvodů instalací vodovodu, topení, nebo kanalizace a technologická a provozní voda se šíří v konstrukcích nemovitosti.
  • V okolí objektu byly jsou provedené nevhodné terénní úpravy, které způsobily zatopení nemovitosti.
  • V minulosti došlo k nevhodné stavební úpravě na objektu v jejíž důsledku došlo k zvýšení vlhkosti v konstrukcích, např. chybné provedení hydroizolace nebo její porušení, ucpání větracích prvků, nevhodné použití materiálů ve skladbě konstrukce apod.

 

Níže naleznete vybrané fotografie z provedených inspekcí nemovitostí…

To je z druhého dílu vše. V dalších dílech se postupně podíváme na další nejčastější vady nemovitostí.

Autorem článku je:

Ing. Václav Lukeš, inspektor nemovitostí a stavební dozor
Autorizovaný inženýr pro pozemní stavby ČKAIT – 0102268
jižní Čechy │ střední Čechy │ západní Čechy │ Vysočina
www.inspekcelukes.cz │ ☎️ 723967786

Další podobné články na toto téma

Nejčastější vady nemovitostí: Díl 1. – Exteriér

Nejčastější vady nemovitostí: Díl 1. – Exteriér

inspekce
peníze
skryté vady
vady

Stojíte před životním rozhodnutím, chcete pořídit nemovitost k bydlení nebo jste se rozhodli investovat? Pořízení nemovitosti je nelehké rozhodnutí. Ať pořizujete dům, byt či pozemek, je potřeba zvážit mnoho aspektů. Na prohlídce může vypadat vše naprosto dokonale, ovšem realita nemusí být vždy viditelná na první pohled. Že se prodejce snaží prodat za nejvyšší možnou cenu,...

7.1.2019
Václav Lukeš
Přečíst celý článek
Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 4. ročně

Jak si ušetřit nervy i finance díky prevenci – 4. ročně

bezpečnost
inspekce
oprava

Přesto, že máte nemovitost v osobním vlastnictví, zanedbáním údržby můžete způsobit potíže i sousedům (nebydlíte-li zrovna na samotě). Proto na pravidelnost údržby pamatují i naše zákony. Nedodržíte-li pokyny, v případě jakékoliv nehody, kterou by pojišťovna běžně proplatila, budete mít o komplikace postaráno. Komín Nechte vyčistit komín. Hasicí přístroj Ověřte domácí hasicí přístroj. Detektor kouře Vyměňte baterie detektoru...

5.11.2018
Václav Lukeš
Přečíst celý článek